آیا رکود حاضر در اقتصاد کشور بر طرف میشود؟

هستیم.درآمد خانوار بخصوص شهر نشین و متوسط کاهش می یابد و این از در خواست خدمات آنان می کاهد و نتیجه

اثر مضاعف بر بیکاری است زیرا قبلا ذکر شد بیش از نیمی از تولید ملی را خدمات عهده دار است.

درمان این وضعیت جز از مسیر حذف تحریم ها و برگشت بازار قبلی میسر نیست ، اما کاهش وخامت را یا به عبارت دیگر مسکن و التیام دهنده دارد. رکود در اقتصاد ایران بنا به وضعیت ساختاری و تشنگی برای سرمایگذاری با پدیده تورم ترکیب شده و وضعیت سرطانی بد خیم اقتصادی یا رکود تورمی را به همراه دارد . لذا سیاستهای پولی انقباضی به تنهایی و مانند اقتصاد صنعتی  چاره گر نیست وبلاخره فنر مهار تورم می جهد و همان نتیجه را در دراز مدت خواهد داشت چندین بار عمل شده و نیجه نداده و باز هم عمل میشود . نه اینکه عکس عمل کنیم بلکه این سیاست به تنهایی و با شدت جواب نمی دهد . با ملاحظات و کنترلها در کنار سیاست های دیگرمی تواند موثر باشد.

-ذیلا برخی از این  سیاستهای آرام کننده در این وضعیت تحریمی  را فهرست وار می گوییم.

1- باز هم تاکید بر عدم دخالت دولت در امور تملیدی و اقتصادی است. به بیان دیگر دولت باید نقش نظارتی ، کنترلی و حمایتی برنامه ریزی شده و کارشناسی شده خود را تقویت نماید.

2- مبارزه با قاچاق واردات کالا ، فساد اداری و مالی و رانت خواری آنهم با شفاف سازی و برخورد های قاطع.

 به دنبال پیگیری این مسیر فضای  مطبوعات و آزادیهای اجتماعی و سیاسی ناگزیر نیاز به باز شدن دارد.

3- اصلاح سیستم مالیاتی ، برخورد واقعی با ارزش پول ، تک نرخی و پایداری نرخ دلار و حمایتهای مالیاتی از

کار آفرینان و بنگاه های کوچک.

4- سرعت در کاهش سوبسید روی سوخت و حامل های انرژی و همزمان حمایت از اقشار آسیب پذیر تا 4 دهک پایینی .

5- راه اندازی چرخه مصرف داخلی ، با دادن مشوقات و وامهای کم بهره برای خرید محصول داخلی، بعوض حقوق بیشتر گمرکی برای نظیر تولید خارج.

6- راه اندازی چرخه توریست داخلی با دادن وام ، مشوقات و امکانات به مراکز توریستی در شهرها و بخش های کوچک.

7- کوتاه سازی چرخه تولید تا مصرف وکاهش دست واسطه ها برای ارزان شدن و مصرف بیشتر و ایجاد پتانسیل تولید از طریق ایجاد فضاهای شهری و محله ای برای عرضه با سیستم دریافت اجاره بر اساس میزان فروش ، تا هم از فساد و واسطه گری بکاهد هم رقابت ایجاد نموده و بازدهی بالاتری عاید نماید . این فضاها در تمامی محصولات خورکی ، پوشاک و وسایل مصرفی دیگر قابل تعمیم است . نمونه این فضاها میادین میوه شهرداری است اما با تغیراتی بهینه سازی شود.

8- رک گویی و واقع گویی و عدم ارایه آمارهای غلط به مردم.

9- ایجاد تحرک در بخش مسکن ، با ایجاد سیستم کار آمد، از مسکن لوکس مالیات بایسته دریافت ودر بخش زیر ساخت مسکن شهرک های اقماری هزینه شود.

10- کاهش سود سپرده های بانکی با برنامه پله ای و حداکثر یکساله تا بخش تولید و کسب وکار بیشتر مورد توجه قرار گیرد. بانکها از فعالیتهای واردات و ساخت وساز لوکس و معملات کاذب خارج شوند و هزینه های تولیدی کاهش یابد.

حال شما قضاوت نمایید چه میزان امید به حل مشکل واقعی است.

/ 1 نظر / 23 بازدید
ملت بلاگ

با ياري حق تعالي و سپاس از تيم قدرتمند ملت بلاگ و به شکرانه سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملي و جهاد مديريتي توانستيم با افتخار سرويسي در خور شأن ملت ايران در جهت هر چه شکوفا شدن فرهنگ غني و بي بديل فارسي زبانان در سراسر دنيا بنا نهيم و به خود مي باليم که ميزبان ملت ايران در امر وبلاگ نويسي هستيم.