چاره وری

chare-vary

کارنامه اقتصادی 5 ماهه 93
ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٥ 

کارنامه اقتصادی 5 ماهه 93

عجیب است که کارشناسان محترم اقتصاد اینقدر بی توجه آمار میدهند و خلط مطلب میکنند. یاسهو است ویا تفکر را و تحلیل را سرسری گرفته اند. می گویند در اقتصاد کلان وضع خیلی خوب شده است . تورم مهار شده است . مردم امید وارند . تولید فلان میشود و سایر حرف های  بی اساس . آیا از خودشان نمی پرسند وقتی انقدر مردم در تنگنای اقتصادی هستند که قوت یومیه را به زحمت تهیه میکنند تورم را  نمیشود از رشد قیمت  مسکن و کالای لوکس تعیین کرد و این گمراه کننده است. در این حالت تورم در این نوع کالا پنهان است و خودش را در خوراک روزانه نشان می دهدو بس.مشکل تورم در این مملکت ساختاری است . اقتصاد مریض است . منابع انسانی ، ابزار تولید، تکنولوژی، بازاریابی، فرهنگ تولید و مصرف ، رانت خواری ، حجم بزرگ دولت و اقتصاد دولتی و بلاخره نداشتن برنامه های اصلاحی و حمایتی برای علاج بخشی به این عوارض اقتصادی نادیده انگاشته می شوند. رکود حاضر به مراتب پر ضرر تر از تورم عمل میکند.

این رکود ریشه تمامی فعالیت های ضعیف و نیازمند به حمایت اقتصادی را خشک می کند .

در اقتصادی که دایم نیروهای تولیدی خبره خودرا با مهاجرت ها از دست میدهد دانشجویان تراز اولش فقط در تلاش رفتن به غرب هستند . سیل خروج سرمایه را دارد. سرمایه گذاری تولیدی در حد وضعیت قرمز است. برای صادرات مشکل تحریم دارد. امرار معاش در حد باور نکردنی سخت شده است و بیکاری بیداد میکند. مهار تورم فقط یک مسکن ناکارامد است .

پاسخ دهید ،اگر تورم را کاهش دادید توان تولیدی را بالا میبرید ، یا مشکلات موجود تولید به خودی خود حل خواهند شد. پاسخ منفی است اما فایده اش انستکه میشود آمار دادو روی کاغذ دلگرمی حاصل کرد. البته کاهش پایدار تورم وقتی از نوع ساختاری نظیر اقتصاد ما باشد جز با برنامه ریزی افزایش توان تولیدی و حذف موانع ساختاری مذکور در فوق شعار است و عملی نیست.

در شرایط کنونی اگر دلخوشی مهار شتاب تورم با هدف ارامش کاذب دوره محدود زمانی باشد . زیرا مهار پایدار تورم با این روش محال است. باید اقتصاد بیش از این دولتی شود و کارایی بالاتر را در سهمیه بندی ،کوپن و سوبسید روی غذا عملی نمود یک بام و دو هوا نمیشود.

در اقتصاد ضد رکودی سختگیری بی حد مالیاتی کاهش می یابد. بهره بانکی کاهش می یابد. مشوقات تولیدی و صادراتی واقعی تمهید میشود. قیمت ارز به ثبات و تعادل واقعی و نه فرمایشی و دخالتی میرسد. مصرف تشویق میشود. نوسازی به سطح بالاتر رویکرد دارد. کار افرینان مورد توجه قرارمیگیرند. به تحقیقات با مساعدت مالی و تعیین حداقل و تعریف پروژه مساعدت میشود. به صادرات و کیفیت ارزش دهی میگردد. تورم با افزایش تولید ملی و رشد آن متوازن میگردد.

حال بیاییم بدون سیاست زدگی و واقعی کارشناسی کنیم چه می گوییم.