چاره وری

chare-vary

برنده انتخابات 2016 آمریکا
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/۳/۳ 

برنده انتخابات 2016 آمریکا

برای پیش بینی نتیجه این انتخابات از بررسی توامان موارد زیر استفاده گردید.علت تاکیدبر آمار های دو دوره قبل ، نداشتن حرف تازه نامزدهادر جواب نیاز های تحول لازم

در جامعه امروز امریکاست. در مطالب قبلی نظیر اوباما و مشکلات در پیش رو سال87

ودر دو نوشتار بررسی اقتصاد امریکا سال 90 و 92 به این نیاز ها پرداخته شد.

 

1بررسی تحلیلی آمار دو دوره قبل     2- بررسی نو آوری ها و استفاده از موقعیت ها توسط دونامزد    3- چگونگی توجه و پاسخ به نیاز داخلی      4- تاثیر شرایط بیرونی و سیاست خارجی

 

آمار ها

جمعیت امریکا در سال 2016 با توجه به رشد نفوس و امار سر شماری 2013 به حدود 323 ملیون نفر خواهد رسید.

 

ترکیب جمعیتی شامل 25.5% زیر 18 سال و 15.5% بین 18تا29 سال و 19%بین 30تا44 سال و 25.5% بین 45تا 65 سال و 14.5% بالای 65 سال را نشان می دهد.

لذا تعداد واجدین شرایط رای گیری 240 ملیون خواهد بود. با توجه به روند قبل انتظار 57% رای دهنده را دارد که 137ملیون دنفر خواهد بود.

 

به لحاظ رنگ پوست سیاهان 13% و اسیایی تبار ها 4.2% و اسپانیش ها 9.5% و سرخ پوست و غیر سفید 3.%و


73% هم سفید هستند.

 

تحلیل آماری دو دوره قبل 2012 و 2008

امارهای 2012 از آسوشیدتپرس و 2008 از واشنگتن پست دریافت و استفاده شد. سیاهان در 2012 به میزان 93%و در2008 95% به اوباما رای دادند. اسپانیش ها هم بترتیب در ان دوره ها 71% و 67% به اوباما رای دادند.

اسیایی تبار ها هم 73% و 62% به اوباما رای داده اند.

آنالیز مشارکت گرو ه های سنی بیان میدارد بیشترین مشارکت در گروه سنی 45 تا 65 است و بعد 30تا 44 و جوانان و بالای 65 سال مشارکت کمتری دارند.

زنان و مردان در جمعیت امریکا 50.5به 49.5 هستند اما مشارکت در رای را زنان بیشتر دارند و 5 % بیشتر مشارکت می کنند.

در دو دوره قبل زنان حدود 10 درصد بیشتر از مردان به اوباما رای دادند.در دو دوره قبل بالای 65 سال متوسط 10 درصد بیشتر به جمهوریخواه رای دادند و جوانان با 20 درصد اختلاف به اوباما رای دادند. اما اینبار برای خانم کلینتون

با این مقدار اتفاق نمی افتد. حتی در دور دوم جوانان اقبال کمتری به اوباما نشان داده اند.

گروه سنی 45تا 65 بیشتر با جمهوریخواهان هستند. با تا 2 درصد بیشتر.

در واقع برخی رای دهنده ها نظیر هواداران دو تیم فوتبال آبی و ئقرمز عمل می کنند و صزفنظر از شعارها و برنامه ها

فقط هوادارند.

با توجه به اینکه تا کنون هیچ زنی تا مرحله نهایی نامزد برای ریاست جمهوری نبوده است لذا : در بالای 65 سال اقبال

ترامپ باز هم بیشتر میشود . در رده سنی 45 تا 65 هم ، این جنسیت موثر میشودبه نفع ترامپ.

اسیایی تبار ها و سیاهان بیشتر به کلینتون رای خواهند داد با توجه به مواضع ترامپ اما ممکن است سیاهان به میزان ان

دو دوره به دموکرات رای ندهند.

نتیجه محاسباتی بررسی اماری ذکر شده با خوشبینی به نفع کلینتون انها را شانه به شانه دمیبیند و در غیر این صورت ترامپ 1 درصد جلوتر است.

نو اوریها و دور نما

 

هیچیک تا کنون در این مورد موفق نبوده اند . مثلا اوباما در 2008 با شعار های خروج از جنگ عراق و افغانستان و قول بهبود اقتصاد و تغیر حرف داشت . لذا در این ایتم برتری با کسی نیست . فقط تند روی های ترامپ برخی دو دلان را به نفع یا مخالف واقعی او ساخته است که در مرحله اول برد داشته داست و ممکن است در مرحله دوم روی ان تعدیل کند. کاری که رمنی هم به عنوان یک سیاستمدار فرصت طلب انجام داده و کم نتیجه هم نبوده است. ساندرز از هر دو ی انها قویتر برخورد کرده است اما توان مالی و حمایتی کمتری از خانم کلینتون دارد لذا عقب ماند . اما در مرحله بعد اگر خانم کلینتون از وی استفاده کند میتواند نتجه را تغیر دهد . با توجه به شانه به شانه بودن در کل امتیازات هر امکان کوچک اثر بزرگی را نشان می دهد.

 

توجه به خواست عمومی و پاسخ به نیاز مردم

 

انفعال در خاور میانه و عدم شناختن امریکا برای زدن حرف اول در خاور میانه موجب احساس کم قدرتی در بیرون برای امریکاییان شده است. لذا اخذ مواضع تند تر در این منطقه شعاری قابل اعتناست که ترامپ روی ان تمرکز دارد و اقبال بیشتری را نصیب خود می کند . اما هنوز بیکاری حدود 7.5 % است . با وجود قیمت پایین نفت مشکلات اقتصادی کاهش یافته اما رونق نیست ولی هر دو نامزد دور نمای روشنی برای بیکاری و رونق ندارند.

 

 

شرایط بیرونی و سیاست خارجی

 

 

هر دو نامزد محافظه کارند و در جانبداری از اسراییل اعلام مواضع کرده اند. عرب ها از جمهوری خواهان بیشتر حمایت می کنند و حتی در زمان مناسب از هزینه و تبلیغ هم ابایی ندارند. در مورد ایران هراسی که برای مقابله با اوباما از طرف جمهوریخواهان دامن زده شده است ترامپ بهره بیشتری می برد. در جهن تنش زدایی و ایجاد بستز برای کارکرد اقتصادی خانم کلینتون پیش تر است و ترامپ با توجه به جایگاه فعالیتش در داخل امریکا و انتفاع کمتر از روابط بیرونی حمایت برخی از غول های مالی را از دست می دهد. اما برای هزینه انتخابات خودش جبران می کند و تهایتا در دور نهایی ممکن است با انها کنار اید و قول هایی بدهد . لذا در این بخش نیز برتری قابل اعتنا با هیچیک نیست.

 

 

نتیجه گیری

 

این انتخابات با توجه به موقعیت زمانی که بحران مالی دیگری در راه است و اوضاع اقتصادی جهان خوب نیست.هم چنین خاور میانه هر روز پیچیده تر میشود و بحران ان ممکن است اروپارا هم الوده سازد با وجود دو نامزد ضعیف وفاقد دور نما نقطه قوتی برای امریکا نیست و ان را از بحران جاری و در پیش رو کمک نمی کند.

 

هر دو نامزد شانه به شانه جلو میروند و به سختی برتری می یابند.

 

کار زار انتخاباتی جنجالی و پر هزینه ای برای هر دو طرف در پیش روست و نقطه عطف و تغیر رویه در این مرحله وجود ندارد . با امدن مشارکت بیشتر مسیر تغییر مثبت مهیا میشود ولی شواهدی برای این دوره به چشم نمی خورد.

 

مشارکت بیشتر جوانان در سایه تغییر رویکرد به اصلاحات اجتماعی است که نیاز واقعی جامعه امریکاست اما غول های مالی هنوز ان را درک نکرده اند. بااین چرخش بسیاری از مشکلات سیاست خارجی هم رفع خواهد شد اما زمان بر است و حداقل در این دوره دست نیافتنی است.

 

هر جند امار های دو دوره قبل بخت ترامپ را کمی مناسب تر نشان می دهد اما تحرک جامعه متفکر و ازادیخواه امریکا که در تقابل با تند روی ترامپ واکنش نشان دهد نتیجه را می تواند تغییر دهد.