چاره وری

chare-vary

داعش ، ریشه ها ، توانایی ها ، آینده داعش
ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/۱ 

داعش ، ریشه ها ، توانایی ها ، آینده داعش

افراطیون سنی مذهب خواستار حکومت خلافتی  پدیده ی نو ظهوری نیستند این رویا همیشه وجود داشته است اما به عللی امروز قدرت گرفته و توانسته مناطقی را به سلطه خویش در آورد و با ایجاد رعب و وحشت به حضور خود ادامه دهد.

وجود 4 شعبه اصلی تسنن و 3 شعبه اصلی شیعه و فرق دیگری نظیر وهابیون و بهاییت و بابی ها و .... بیانگر برداشت های متفاوت از اسلام واقعی است. این برداشت ها طیف وسیعی از رافت و مهربانی تا خشونت و بریدن گردن مخالفان را به حساب اسلام می گذارد. و تعصبات خشک مانع از قبول واقعیت میگردد به طوری که بیشترین کشتار از مسلمانان توسط خودشان با برداشت متفاوت از اسلام را صورت می دهد.

استعمار و غارت منابع کشورهای توسعه نیافته توسط توسعه یافته ها راهکار های مختلفی از رهایی را در پیش روی آنها قرارداد. زمانی ناسیونالیسم ، مدتی سوسیالیزم و بلاخره حکومت اسلامی . وجود منابع نفتی


،موقعیت خاص جغرافیایی کشور های خاور میانه

آنها را بیشتر در تهاجم و مداخله ابر قدرتها قرار داده است.با شکست اردوگاه سوسیالیستی وکم رنگ شدن فدرت ناسیو نالیستها با تفکراتی نظیر کمر بند سبز به خصوص بعد از تهاجم روسها به افغانستان گروهای تند روی اسلامی مورد تقویت و دریافت کمک مالی و تسلیحاتی از غرب شدند. نسل کشی صربها در بوسنی و سرکوب خشونت بار چچن ها و تضییقات برای مسلمانان چین از طرفی به لحاظ رزمی و تجارب جنگی مسلمانان تند رو را قوی کرد و از طرف دیگر یک اتحاد نا نوشته بین انان بوجود آورد.

با بیرون راندن روسها از افغانستان ،با حمایت مالی تند روهای عرب سنی مذهب و به بهانه های کسب قدرت بیشتر در مقابل شیعه ها و بعضا مقاصد فرعی دیگر ،طالبان با شعار حکومت اسلامی و مخالفت با مدرنیته و در راس آن امریکا و غرب قدرت گرفت که قابل پیش بینی و تحمل برای آمریکا نبود لذا حمله به او سرکوب طالبان انجام شد . زندان گوانتانامو و شکنجه های هولناک ،کینه را بیشتر کرد با حذف صدام و خلا قدرت در عراق و کسب قدرت شیعه ها با اکثریت جمعیتی ،زمینه حضور و تجمع تند روها با شعار حکومت اسلامی و آوردن قدرت از دست رفته برای سنی ها و استفاده از سربازان بی حقوق و خواهان جنگ از ملیت های چچنی آفریقایی و افغان و چینی و عرب تند روها جان گرفتند و شیوه ترور و بمب گذاری و انتحار را پیشه کردند که با بحران سوریه به اوج رسید و سر انجام حکومتی را که آرزو داشتند بوجود آوردند. رفتار فخر فروشانه و بعضا نژاد پرستانه اروپاییان و امریکایین و غرب با مسلمانان عرب موجب شد با گشوده شدن جبهه مخالف غرب در حکوت اسلامی جدید این ناراضیان از اروپا ، اقیانوسیه و آمریکا به داعش به پیوندند و عاشق این حکوت شوند تا جایی که حاضر به انتحار همراه با ترور گردند. وجود اختلاف بین شیعه و وهابی و در گیری آنها با حکومت سوریه به نفع داعش شد و بسیار زیاد استفاده کرند.اصرار قذافی بر ماندن لیبی را به ویرانگی کشید و نا امنی به حضور تند رو های افراطی انجامید . فقر شدید در آفریقا به مسلمانان تند روی شمال آن قاره مجال داد با هزینه های مالی انک جبههای را برای خود دستو پا کنند . فرانسه در آفریقا در جهت مقابله با آنان  اقدام نظامی کرد . عرب تیارها در فرانسه جمعیت  بیشتری بودند و فقیر تر لذا بیشترین مقابله با فرانسه شد . هدفشان ،اولا انتقام بگیرند ثانیا به اعراب مسلمان ان کشور پیام و امید پیوستن بدهند.

با اینکه از نظر انسانی و دین اسلام و معنویت ،ترور مذموم و شنیع است اما از نظر داعشی ها با سلسله عواملی که ذکر گردید قابل دفاع و عامل ورود به بهشت موعود است. آنها نه تنها از این رفتار شرمنده نمی شوند بلکه افتخار هم می کنند.

از نظر رفتار شناسی و روانشناسی ، اریک فروم انسانها را به سه دسته ی سلطه گر و سلطه پذیر و طالب عشق تقسیم میکند. سلطه پذیران  از مسئولیت پذیری رها می شوند زیرا دیکتاتورها تمامی مسئولیت را گردن میگیرند . دین ترویجی داعش دین افناعی نیست بلکه صورت سلطه گر دین است و تمام مسئولیت را به عهده گرفته است لذا همیشه دارای مشتری است. برخورد اشتباه غرب کمک به حقانیت این گروه کرده است. لذا ساده لوحانه است اگر بپذیریم به راحتی و با نیروی نظامی از بین میروند.

جنگ سرد و درحال نزدیک شدن به گرم بین ایران شیعه و عربستان وهابی به نفع داعش است و از بهره می برد. غیر مستقیم و مستقیم مالی و تسلیحاتی کمک میشود.به بهانه مبارزه با بشار اسد نیرو میگیرئ و اسد نیز با او کمتر از دیگرمخالفان برخورد کرد.

تا حل کامل این اختلاف این گروه باقی است . تمامی گروه های تند زو و نظامی بعد از مدتی نیرو های سیاسی آنها در برابر نظامیان

قوی شده و رویکرئ سیاسی را انتخاب و از افراط ترور و نظامی دور می شوند اما به علت نیاز بیرونی یعنی دخالت در اختلاف ایران با عربستان این گروه مستثنی می گردد.

حملات هوایی و بمباران ها و حتی حمله نیرو های زمینی غرب و ناتو فقط در کوتاه مدت آنها را ساکت و کند مینماید اما خاموش نمی شوند و صائقه وار زنده می گردند چرا که با مردم عجین شدهاند . فقط می توانند توسط مردم منطقه کمرنگ شوند و به اعتدال

برسند و تند رو ها و تروریست هایشان حذف شوند. این هم نیاز به برنامه ریزی، محدودیت ،کنترل ، تقویت میانه روها و زمینگیر کردنشان دارد که عزم جهانی میخواهد که در حال حاضر یافت نشود.

با ادامه بحران کنونی حکومتهای منطقه به سمت نظامی شدن ولو با الگو های به ظاهر دموکرات و قانونمند خواهند رفت. این وضعیت برای غرب بحران زده ی اقتصادی غیر دلچسب نیست. با فروش اسلحه و گرفتن امتیاز از آنها منفعت می برند . اما مشکل انتقال وحشت و ترور و ضرر های ناشی از آن را جبران نمی کند. لذا قابل دوام نیست.

بحران اقتصادی غرب ریشه در سفته بازی و بورس بازی و زیاده خواهی سرمایه داران و نگرش مدیرانی که از مسیر های غیر تولیدی به ئنبال سود های باد آورده هستند دارد . با بزرگنمایی و انحراف افکار عمومی به سمت مسایل بیرونی حل نمی شود.

واین کمک می کند به عدم حل ریشه ای   مشکلاتی نظیر داعش.

ترور های اسماعیلیه بیش از دویست سال دوام آورد این درست است که آنها یک دشمن بزرگ یعنی خلفای عباسی را داشتند اما در ترور نفر دوم امپراطوری ملکشاه سلجوقی یا هما نظام الملک از کمک ترکان خاتون همسر وی بی بهره نبودند. و دیگر بند و بستهایی که میشد و حضورشان را توجیه می کرد.

فقط در شرایط باز و رشد نهاد های دموکراتیک و کترت انسانهایی که به قول فروم به ئنبال عشق باشند از ترور و خشونت فاصله می گیریم. انسان در پی عشق به دنبال شادی است مسئولیت پذیر است و سلطه پذیر و شنونده بی چون و چرا نیست . اما توان بر خورد با خشونت را نئارد مگر با قانون و کثرت. اما شرایط فعلی منطقه جز این است و در تمامی ارکان تجمع با دو گروه سلطه گر و سلطه پذیر است.