چاره وری

chare-vary

پیش بینی اقتصاد ی سال 93 (بخش دوم)
ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٠ 

پیش بینی اقتصاد ی سال 93 (بخش دوم)

وضعیت بخش خدمات

این بخش در سال 92 حدود 51% از تولید ملی را به خود اختصاص داده است. خدمات با حدود 5/2 میلیون واحد خدماتی آمار شده، روند رو به تزایدی را با توجه به جمعیت شهر نشین 72 درصدی به خود اختصاص داده است. واضح است رکود اقتصادی حاضر ،کسری درامد خانوارها تاثیر مستقیم در کاهش درامد این بخش دارد .بحران و بیکاری به این بخش نیزسرایت نموده است. رشد قیمت ها، نوسان قیمت ارز، استاندارد نبودن برخی از کالاهای وارداتی، هزینه های سنگین اجاره و حمل ونقل از تهدیدات این بخش محسوب می شود. هنوز این بخش به اعلام استانداردهای تعین درجه بندی و رتبه بندی و داشتن حداقل ها و امتیازات لازم برای کسب استانداردهای حداقل کیفیت جهانی نایل نشده است.

افزایش هزینه های جنبی شامل اجاره، تبلیغات، انرژی، حمل ونقل و دستمزد و رکود بازار باعث گردیده از کیفیت خدمات ارائه شده  کاسته شده و به آسیب هایی نظیر کم فروشی، بدل فروشی و کاهش خدمات اصلی رویکرد نشان دهد. با توجه به رکود موجود که بخشی از آن نتیجه سیاست انقباضی به جهت مهار تورم است این بخش نیز بهتر


کلمات کلیدی: مقالات اقتصادی
 
پیش بینی اقتصادی سال 93
ساعت ٤:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٩ 

پیش بینی اقتصادی سال 93  (بخش اول) 

اگر نخواهیم به کلی گویی و تحلیل های سطحی سیاستهای مالی و پولی بپردازیم ، در قدم اول باید آنالیز تولید و ترکیب اقتصاد ایران را با استفاده از آمار و مقایسه ادوار مختلف واکاوی کنیم.

در همین ابتدا با مشکل اعتماد به آمار روبرو می شویم آنقدر که دستکاری و کتمان کاری می شود.از تورم تا بیکاری و سهم هر بخش در اقتصاد و تفکیک حوزه خصوصی با دولتی و شبه دولتی و میزان اعتبارات و سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی ، به هیچ آمار مطمئن نمی رسد.

سراغ صادرات می روی آمار واقعی با توجه به صحیح نبودن ارزش دلاری برای صادرات بیش از واقع است. آمار واردات را می خواهی تحلیل کنی ، می بینی بسیاری از کالاها از مسیر خارج از گمرک


کلمات کلیدی: مقالات اقتصادی
 
تبریک عید93
ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٥ 

با آرزوی آینده ای روشن و امید بخش :

 نوروز مبارک باد.

درخت و برگ برآید ز خاک این گوید               که خواجه هر چه بکاری ترا همان روید

ترا اگر نفسی ماند، جز که عشق مکار  که چیست قیمت مردم؟هر آنچه می جوید


کلمات کلیدی: تبریک سال نو