چاره وری

chare-vary

رأی و انتخابات
ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢٢ 

رأی و انتخابات

سؤال اینستکه مردم به چه کسی رأی میدهند؟ و چه فاکتورهایی اهمیت دارند؟

  1. بایستی انواع لایه‌های مردم دسته‌بندی شوند.
  2. نیازهای لایه‌های مردم مشخص شوند.
  3. روحیات لایه‌های مردم و دلبستگی شان روشن و برجسته شود.
  4. رأی گیرنده به دل مردم بنشیند
  5. رأی گیرنده منظری خوشایند را درنظر مردم مجسم نماید.
  6. رأی گیرنده قدرتمند بنظر برسد، (ازنظر تأئید مراکز قدرت)
  7. رأی گیرنده در دسترس و ملموس بنظر برسد.
  8. رأی گیرنده چقدر مظلوم جلوه کند.
  9. رأی گیرنده یا اطرافیانش چه استفاده آنی یا آتی برای رأی دهنده به همراه دارد.

موارد فوق مهترین عوامل هستند اما میتوان عوامل نظیر دیگری را نیز ذکر نمود که یک یا چند مورد فوق میتواند آن را پوشش دهد، حال موارد مذکور بیشتر موشکافی شود.

مردم از لایه‌های مختلف به لحاظ اقتصادی و اجتماعی تقسیم میشوند که به‌حسب این تعلقات ذائقه‌های سیاسی متفاوت دارند، به‌عنوان مثال،  صاحبان کارخانجات متوسط و بزرگ، زمین‌داران، سرمایه‌گذاران، گروهی از هنرمندان ومدیران رده بالا به آرامش، ثبات، استراتژی هدفمند، نزدیکی به قدرتهای بزرگ بین‌المللی و رشد شتابدار اقتصادی توجه مثبت نشان میدهند و کارگران و کشاورزان خورده پا و صاحبان حرف کم تخصصی‌تر که عضویت در تشکل‌های صنفی یا سیاسی نداشته‌باشند، به


کلمات کلیدی: مقالات سیاسی
 
انتخابات دهم
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٢٠ 

انتخابات دهم

خرداد ماه جاری انتخابات دهمین ریاست جهوری،جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود، موقعیت کنونی و بخصوص تأثیر محیط خارج ویژگی خاصی به این انتخابات بخشیده‌است، صف‌بندی سیاسی موجود شامل اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان دو تقسیم‌بندی نگرشی آنهم نه در محتوا و تغییرات عمده بلکه در تاکتیک‌ها و روش‌های اجرائی است و لزوماً تقابل آنها به جهت تفاوت در نمایند گی طبقات مختلف اجتماعی اقتصادی نیست، لذا نگرش طرفداران این دو صف‌بندی بسیار پراکنده است، در یک جبهه تا آنجا پیش‌می‌رود که حتی مجلس و قوانین مدنی را نمی‌تابد و دیدگاه حکومت فقط براساس شریعت  اما نا روشن را دربرمی‌گیرد و از طرف دیگر تصور لایه‌های کوچک طرفدار جناح دیگر، کم‌رنگ شدن نقش روحانیت و مستحکم شدن پیوند با دنیای مدرن و کسب بیشتر آزادی‌های اجتماعی را طلب می‌نماید.

اما لایۀهای تندرو از هردو جناح نیروی قالب این جناح‌ها نیستند و تصورات آنان را نمی‌شود به پای عملکرد هیچیک از دو اردوگاه اصلاح‌طلب یا اصول‌گرا اتصال داد و از آن برله یا علیه دیگری استفاده نمود.

اینکه در آینده قدرت کدام بیشتر شود یا کدام طیف بتواند نفوذ بیشتری برای اثرگذاری بیابد مربوط به وضعیت کنونی نیست، در


کلمات کلیدی: مقالات سیاسی
 
انتخابات و شرایط حساس کنونی
ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/٥ 

انتخابات و شرایط حساس کنونی

با تغییر ریاست جمهوری در ایالات متحده، استراتژی حضور در منطقۀ خاورمیانه با عدم درگیری با جمهوری اسلامی ایران ونزدیکی  تا حدامکان به او را رقم زده‌است. بدیهی است این سیاست صف‌بندی جدیدی برای کشورهای منطقه و تاحدی دنیا بوجود می‌آورد و لزوماً با منافع همۀ آنها همسو نخواهدبود . در داخل آمریکا نیز به پیروی از منافع گروهی و لابی‌هایی که از کشورهای مختلف وجود‌دارد، مخالفت‌هایی سرمی‌گیرد. اگر سخن را کوتاه و به دلایل وجودی پرداخته نشود با یک نگاه سریع، مخالفین نزدیکی آمریکا و ایران را طیفی از اسرائیل، بخش مهم اعراب، القاعده و حتی برخی کشورها نظیر روسیه خواهیم یافت. این طیف بسیار گسترده‌است زیرا منطقه خاورمیانه و موقعیت ایران که در همسایگی قفقاز قرارگرفته و بخش اصلی سواحل عمان و خلیج‌فارس را در اختیار دارد به لحاظ ژئوپلینکی بسیار حساس است. اسرائیل نگران از نزدیکی ایران و آمریکاست چرا که بهانۀ او برای تأمین